بهترین زعفران جهان و ایران
08 اسفند

بهترین زعفران ایران در قائنات کاشته می شود: چرا؟؟

برندهای بسیاری در سراسر جهان و ایران در زمینه فروش زعفران مشغول فعالیت اند.

اما زعفران ایران بدون شک یکی از بهترین زعفران‌های جهان شناخته شده

زعفران در بعضی از استان‌های ایران به دلیل آب و هوای ویژه اش کشت می‌کنند.

بیشترین زعفران که در ایران کشت میشود  در منطقه خراسان بوده و زعفران تولید شده در این منطقه به عنوان بهترین زعفران دنیا شهرت دارد

از چه زمانی در ایران زعفران کاشت می شود؟؟

خاستگاه اصلی زعفران خاورمیانه بوده و هست. قدمت زعفران در ایران به دوره هخامنشیان بر میگردد.

 در آن زمان  گل زعفران به صورت گل وحشی رشد می‌کرده و از آن برای معطر کردن غذا استفاده می‌کردند.

 نوشته شده که داریوش هخامنشی از زعفران همراه با شیر برای معطر کردن تن خود استفاده می‌کرده .
بر اساس اسناد تاریخی، اولین زعفران از میان اقوام پارت به سمت چین و یونان صادر شده و ایران اولین صادر کننده زعفران در جهان بوده است.

 زعفران به دلیل خواص درمانی زیادی که دارد، از گذشته مورد توجه طبیبان ایرانی و چینی بوده و از آن برای درمان استفاده می‌کردند. و در این زمان کشور چین زعفران را به عنوان دارو قبول دارد. بر اساس منابع سومریان از زعفران برای کاربرد درمانی و از رنگ زعفران برای رنگ‌آمیزی پارچه‌ها و نوشتن فرمان‌های پادشاهی هم استفاده می کرده اند.


بعضی از منابع برای زعفران قدمت پنج هزار ساله در نظر گرفتند، چرا که در کتاب گیاه‌شناسی متعلق به دوره آشوریان از گیاه زعفران نام برده شده.

مناطق تحت کشت زعفران در ایران

در حال حاضر ایران یکی از مناطق اصلی کشت زعفران در جهان بوده و اصلی‌ترین مناطق کشت زعفران  استان خراسان رضوی و خراسان جنوبی هست.

بیش از ۱۰۰ هزار خانوار در شهرهای قائن، بیرجند، ‌تربت حیدریه، خاف، گناباد، ‌بجستان، ‌مشهد، تایباد، فردوس و سرایان مشغوا به کشت زعفران هستند.

مهم‌ترین منطقه تحت کشت زعفران در ایران را می‌توان قائنات دانست، چرا که زعفران در این منطقه به عنوان نگین قائنات ایران هم شناخته می‌شود و یکی از با کیفیت ترین زعفران های جهان را تولید میکند.

ادامه مطلب: محصول با کیفیت زعفران

بهترین منطقه کشت زعفران ایران

۸۰ درصد از مزارع زعفران ایران متعلق به استان خراسان رضوی هست اما تولید بیشترین حجم زعفران به معنای باکیفیت‌ترین آن نیست. چرا که کیفیت زعفران بسیار زیاد به شرایط آب‌وهوایی و کشت آن بستگی دارد.

زعفران ایرانی که در قائنات استان خراسان جنوبی تولید میشودازباکیفیت‌ترین زعفران ایران و جهان شناخته شده.

به همین دلیل می‌توان بهترین منطقه تولید کشت زعفران را قائنات دانست. برند زعفران این منطقه در جهان بسیار شهرت و اعتبار دارد.
سابقه کشت زعفران در قائنات به حدود ۷۰۰ سال می‌رسد و هم‌اکنون این منطقه با عنوان پایتخت طلای سرخ میشناسند.